Jeśli prowadzisz gospodarstwo rolne i hodujesz zwierzęta gospodarcze, z pewnością przyda Ci się pompa do gnojowicy. Gnojowica, obok tradycyjnego obornika jest jednym z najpopularniejszych nawozów naturalnych, które użyźniają glebę uprawną. Jest płynną, przefermentowaną mieszanką odchodów zwierząt gospodarczych oraz wody. Pochodzi z obór bezściółkowych, a gromadzona jest zazwyczaj w specjalnie przygotowanych zbiornikach na gnojówkę.

Aby jednak wykorzystać ją jako nawóz naturalny, potrzebne są odpowiednie maszyny i urządzenia, które ułatwią jej wypompowanie oraz transport na pole uprawne.

Najpierw mieszanie, później pompowanie gnojowicy

Niezbędna procesie w procesie pompowania gnojowicy okazuje się pompa do gnojowicy. Jest to urządzenie, które szybko i sprawnie przepompuje ją do zbiorników magazynujących bądź do wozów asenizacyjnych. Przepompowaną gnojowicę możemy przewieźć wozem asenizacyjnym na pole. Dzięki temu nasze uprawy będą zaopatrzone w naturalny nawóz, a my pozbędziemy się odchodów zwierzęcych.

Zanim jednak zabierzemy się za pompowanie gnojowicy, musimy pamiętać, że nie jest ona tylko i wyłącznie roztworem wodnym. Jest to mieszanka moczu i kału zwierzęcego oraz wody pochodzącej z mycia stanowisk. Może więc naturalnie dochodzić do jej rozwarstwienia. Dlatego najpierw powinniśmy ją najpierw dobrze wymieszać.

Pompowanie gnojowicy

Musimy pamiętać, że regularne mieszanie zbiornika na gnojówkę jest bardzo ważne. Rozwarstwianie gnojówki oraz gromadzenie się cząstek stałych na dnie zbiornika może znacznie utrudnić pracę pompy do gnojówki, a później jej rozlewanie na polu. Co więcej, powstający na powierzchni kożuch może ograniczać dostęp powietrza i prowadzić do strat azotu. Jeśli nasz zbiornik jest wyposażony w stałe mieszadło do gnojowicy – po prostu go użyjmy.

Kiedy już wymieszamy gnojowicę za pomocą mieszadła, możemy zabierać się za jej pompowanie. Służą do tego różnego rodzaju pompy do gnojowicy – elektryczne zatapialne i pompy ciągnikowe.

Pompy do gnojowicy

Najlepszym wyborem do okazjonalnego użytkowania są pompy rotacyjne do gnojowicy. To okazyjny cenowo wariant do nieregularnych, sezonowych zastosowań. Pompy rotacyjne szybko i sprawnie przepompują gnojówkę do wozów asenizacyjnych, którą będziemy mogli rozlać na pole.

Pompa mikser do gnojowicy

Jeśli jednak nie mamy mieszadła mamy dwa wyjścia – albo go kupić, albo zdecydować się na pompę mikser do gnojowicy. Pompa mikser do gnojowicy łączy w sobie dwa urządzenia – mieszadło i pompę do gnojówki. Wymieszana gnojowica znacznie ułatwia jej dalszą obróbkę – pompowanie, transportowanie oraz rozlewanie. Dzięki pompie mikser do gnojowicy szybko i skutecznie wymieszamy zawartość szamba, rozdrobnimy elementy stałe oraz przepompujemy całą gnojowicę do wozu asenizacyjnego.

W naszej ofercie znajduje się szeroka gama pomp do gnojowicy i pomp mikserów do gnojowicy. Jeśli nie wiesz, który produkt najlepiej sprawdzi się w Twoim gospodarstwie, skontaktuj się z nami. Nasi pracownicy udzielą szczegółowych informacji o dostępnych w naszej ofercie produktach.

Masz jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy ułatwić transport gnojowicy w Twoim gospodarstwie.