Wiosną można rozpocząć nawożenie gruntów ornych obornikiem, gnojówką i gnojowicą. Jest to niezwykle skuteczny i naturalny sposób. Warto przy okazji zastanowić się, w jaki sprzęt wyposażyć nasze gospodarstwo rolne, oraz co zrobić, aby straty azotu z nawozu były jak najmniejsze.

Aplikatory do gnojowicy – najważniejsze informacje

Najważniejsza jest technika samej aplikacji nawozu naturalnego do gleby oraz szybkość mieszania się substancji z glebą. Im szybciej gnojówka lub gnojowica zostanie wymieszana, tym lepiej. Niesprzyjające mogą się także okazać pozostałe warunki atmosferyczne – wysoka temperatura, duże nasłonecznienie i niska wilgotność powietrza.

Aplikatory asenizacyjne są montowane na wozach asenizacyjnych. Umożliwiają szybką i wygodną aplikację gnojowicy i gnojówki do gleby. To rozwiązanie nie tylko pozwala ograniczyć straty azotu, ale także ogranicza wydzielanie nieprzyjemnego zapachu, który bardzo często pojawia się przy tradycyjnych metodach rozlewania gnojowicy.

Aplikatory asenizacyjne – rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów aplikatorów do gnojowicy, które mają różną technikę rozlewu nawozów na gruntach ornych i użytkach zielonych. W naszej ofercie mogą Państwo odnaleźć aplikatory do gnojowicy firmy ZUNHAMMER.

Poniżej przegląd najpopularniejszych aplikatorów do gnojowicy.

Aplikatory naglebowe

Aplikatory naglebowe wyposażone są w węże wleczone, które aplikują gnojowicę na glebę. Ich główną zaletą jest równomierne pokrycie ziemi nawozem i bardzo duża wydajność przy dużych szerokościach. Wyposażenie wozów asenizacyjnych w rozdzielacz z systemem węży wleczonych zapewnia dokładne, bezwonne i bezpieczne dla środowiska rozlewanie gnojowicy.

Aplikatory doglebowe

Aplikatory doglebowe pozwalają na szybką i wygodną doglebową aplikację gnojówki i gnojowicy do wprost gleby. Wśród aplikatorów doglebowych wyróżniamy następujące rodzaje.

Aplikatory talerzowe

Aplikatory talerzowe skutecznie ograniczają straty i emisję azotu do atmosfery. W zależności od budowy mogą służyć do nawożenia zarówno gruntów ornych jak i użytków zielonych. Aplikatory talerzowe posiadają pojedyncze lub podwójne talerze, ustawione równolegle do kierunku jazdy. Talerze te rozcinają glebę, a w miejsce powstałego rowku dozują płynny nawóz. Jeśli są wyposażone w rolki dociskowe – dodatkowo zamykają powstałe rowki.

Aplikatory redlicowe

Aplikatory redlicowe są przeznaczone do aplikowania gnojowicy na nieużytki i grunty orne. Niezależnie od budowy, zasada działania jest taka sama – nawóz przechodzi przez rozdzielacz, a następnie przez przewody umieszczone w tylnej części zębów redlic. Gnojowica jest aplikowana do bruzd utworzonych przez zęby redlic, a następnie przysypywana ziemią. Aplikatory redlicowe mieszają glebę i nawóz płynny, dzięki czemu znacznie ogranicza się straty azotu.

W naszej ofercie znajduje się kilka rodzajów aplikatorów ZUNHAMMER. Jeśli nie wiedzą Państwo, który z nich najlepiej odpowiada potrzebom Państwa gospodarstwa, zapraszamy do kontaktu. Nasi pracownicy udzielą szczegółowych informacji o oferowanych przez nas produktach i pomogą wybrać najlepszy.

Masz jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy ułatwić transport gnojowicy w Twoim gospodarstwie.